Gipszkarton: tények és tévhitek
A gipszkarton teherbírása kapcsán sokan úgy tesznek, mintha "tojáshéjakon kellene lépdelni", vagyis félnek attól, hogy maximum egy kisebb képkeretet vagy apróbb dekorációt helyezhetnek el rajta. Vegyük hát szemügyre, hogy ez valóban így van-e!
Nem mai találmány:
Még mielőtt sorra vesszük a gipszkarton tulajdonságait, hoztunk néhány érdekességet a történetéről. Eredetileg "Sackett Board" néven ismerték, feltalálója, Augustine Sackett után. A feltaláló azt tűzte ki céljául, hogy a falra vakolás nélkül felragasztva azonnal sík, festhető felületet kapjon, azaz szárazvakolatként kívánta alkalmazni.
Találmányát 1909-ben megvásárolta a US Gypsum Company, amely napjainkban Észak-Amerika legnagyobb gipszkarton paneljeinek gyártója. Ipari alkalmazására az 1910-es évektől került sor, ám Európába csak a '30-as évek végén érkezett meg.
Ma már világszerte elterjedt termékről van szó, s a gipszkartonlemezes építési technológia akár fokozatosan ki is szoríthatja majd a hagyományos technikával, téglából épített válaszfalakat. Könnyebbsége, költséghatékonyabb mivolta, és klimatizáló hatása mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre népszerűbb belsőépítészeti megoldásnak számít.
Alapanyagok és gyártás:
Nemcsak egyszerű, hanem környezetbarát is a gipszkarton két alapanyaga: a gipsz és a kartonpapír. Gyártása közben csupán gőzkibocsátás történik, beépített anyagként pedig nincs károsanyag-kibocsátása vagy radioaktív sugárzása. Sőt, a kartonpapírt sok esetben újrahasznosított alapanyagokból állítják elő.
Maga a gyártási technológia sem bonyolult. Az egyenletes gipszkását (vagyis stukkógipszet) előkészített homlokkartonra terítik a formázóasztalon. A (még puha) gipszkarton lapot darabokra vágják, majd azokat szárítóba rakják, s eltávolítják a felesleges vizet. A lemezek szegélyezetten, zárjellel együtt, és ellenőrzötten kerülnek forgalomba. Magyarországon a gipszkarton lemezek "diadalmenete" körülbelül a rendszerváltás óta tart.
Hátrányok:
Mint mindennek az életben, a gipszkartonnak is vannak negatív velejárói. Ha nem nedvességvédő rétegű gipszkartont alkalmazunk, úgy nagyobb nedvesség hatására képes eldeformálódni. Emellett fizikai behatás esetén is könnyen károsodhat a szerkezet. Teherbírása viszonylag korlátozott, így a teherhordás megnövelése esetében keretes borítást szükséges használni, ami kisebb helyveszteséggel járhat.
Mennyit bír?:
Amióta létezik gipszkarton, örök kérdésnek számít, hogy mit bír el. A gipszkarton falra egyszerűen akaszthatunk képeket, polcokat, lámpákat vagy akár szekrényt is, fontos azonban, hogy a célnak megfelelő eszközöket kell kiválasztani és felszerelni. A megfelelő teherbírás biztosításához a súlynak megfelelő lap és kiegészítők mellett szükséges dönteni.
Kisebb súlyú képek esetén elegendő egy képszöget alkalmaznunk, a nehezebb tárgyaknál azonban speciális dübelekre van szükségünk. Döntő tényező a fal teherbírására a rögzítő dübelek teherbírása. (Nézd meg a Project Farm nevű YouTube-csatorna videóját, ha érdekel a különböző dübelek tesztelése!)
A nehéz konzolos tárgyaknál, mint például vízmelegítő vagy szaniter rögzítésénél, kiegészítő falszerkezet szükséges, sőt vélhetően a falszerkezet megerősítésére is szükség van, így érdemes szakember segítségét kérni.
Ha újabb tárgyakat tervezünk felakasztani vagy rögzíteni, figyelembe kell vennünk a lap helyi, és a fal teljes teherbíró-képességét.
Előnyök:
A gipszkarton építési és felhasználói szempontból is szuper tulajdonságokkal bír. Egyrészt környezetbarát, másrészt klimatizáló hatása miatt a nedves levegőből felveszi a vizet, amelyet száraz időben kipárologtat. A benne lévő kristályvíz egyfajta tűzoltóvízként működik, így nem éghető.
Az építési tulajdonságait nézve, a legfőbb szempont, hogy könnyen és gyorsan lehet vele dolgozni - egyszerűen beépíthető, remekül vágható, alakítható. Nincs szükség száradási időre, így azonnal vakolható. Emellett hangszigetelés kialakítására is jó lehetőséget biztosít. Már az építkezés alatt jól elbújtathatjuk a gépészeti elemeket a falban. Végül, de nem utolsósorban, kevés hulladékot hagy maga után a munkálatok közben és végeztével.
